Kullanıcı Adı:

Beni Hatırla

Şifre:

Şifremi Unuttum

Ana Sayfa | Tasavvuf Akademisyenleri | Tasavvufî Yayınlar | Tasavvuf Dergisi | Konuk Defteri | Fotoğraflar | İletişim | Haberler

İslâm Düşüncesi’nde “Kâmil Tabiat/Tıbâu’t-Tâmm” Fikri
(The Idea of The Perfect Nature in The Islamic Thought)
Yazar : İsmail Erdoğan
Türü : Makale
Baskı Yeri/Yılı : Ankara / 2006
Dergi : Tasavvuf İlmî ve Akademik Araştırma Dergisi
Sayı : 17
Sayfa : 121-149
Görüntülenme : 13486
İndirilme Sayısı : 3436
  Bu eserin tam metnini indirmek için tıklayın

Özet

Bu çalışmada, İslâm Felsefesi, tasavvuf, gizli bilimler gibi disiplinlerde kullanılan Kâmil Tabiat fikri incelenmeye çalışılacaktır. Kâmil Tabiat, insanın ilk örneği, diğer ben’i, koruyucusu, manevî öğretmeni olarak kabul edildiği gibi, insan ruhları da onun manevî evladı olarak görülmektedir. Ayrıca bu terim, ortak özellikler gösteren Fa’al Akıl, Kutsal Ruh, Veled-i Kalb, Refîk-i A‘lâ, Daimon ve Adam Kadmon gibi terimlerle de karşılaştırılacaktır. İşraki filozofların felsefî bir terim olarak daha farklı bir anlamda kullandıkları Kâmil Tabiat hakkında bazı Osmanlı düşünürler tarafından müstakil eserlerin yazıldığını görmekteyiz.
 

Anahtar Kelimeler

Kâmil Tabiat, manevî öğretmen, Daimon, Hermes, Fa’al Akıl, Veled-i Kalb, Refîk-i A‘lâ.
 

Abstract

In this study, we are going to research the term of The Perfect Nature that is used in Is-lamic philosophy, mysticism and esoteric percepts. The Nature Perfect is an archetype of human, his alter echo, his guarding, his spiritual teacher and the human beings is an adopted child for him. In addition, the term is going to compare with Active Intelli-gence (Fa’al Akıl) Holy Spirit, Veled-i Kalb, Refîk-i A‘lâ, Daimon and Adam Kadmon. The Ottoman thinkers wrote a lot of booklet on The Nature Perfect that is used a philosophic term by Ishraqi philosophers.
 

Keywords

Nature Perfect, spiritual teacher, Daimon, Hermes, Active Intelligence, Veled-i Kalb, Refîk-i A‘lâ.
 

Gelişmiş Arama

Hızlı Erişim

Sayaç

Dost Site

Kullanılabilir renk seçenekleri
AYDINLI WEB TASARIM --> İrtibat için: aaydinli@gmail.com

Site Yöneticisi: Halil İbrahim Şimşek

bilgi@tasavvufakademi.com