Kullanıcı Adı:

Beni Hatırla

Şifre:

Şifremi Unuttum

Ana Sayfa | Tasavvuf Akademisyenleri | Tasavvufî Yayınlar | Tasavvuf Dergisi | Konuk Defteri | Fotoğraflar | İletişim | Haberler

A Brief History of Western Sufism
(A Brief History of Western Sufism)
Yazar : Hülya Küçük
Türü : Makale
Baskı Yeri/Yılı : Leiden / 2008
Dergi : Asian Journal of Social Sciences
Cilt : 36
Sayı : 2
Sayfa : 292-320
Görüntülenme : 7852
İndirilme Sayısı : 0
  Bu eserin tam metni dosya olarak bulunmamaktadır

Özet

Sufizmin Batı'daki popülaritesi, konuyla ilgilenen herkesin malumudur. Diğer din ve kültürlere töleransı ile bilinen Sufizmin, çok değişik yollarla kendisiyle karşılaşmış olan Batılılarca hoş karşılandığı kesindir. Elinizdeki makale, Batı'daki Sufizm tarihi hakkında tanımlayıcı ve temsili olarak seçilmiş örneklerini ele alan bir makaledir [Bir manada Yazarın daha önce Tasavvuf Dergisinde yayınlanmış olan "Batı'da Sufizm Mes'elesine Toplu Bakış" ın genişletilmiş, gözden geçirilmiş ve düzeltilmiş ingilizcesidir de denebilir). makale tali olarak da Batılıların neden konuyla ilgilendiğini de ele almaktadır. The Western Shadhiliyya ve the Chistiyya Sufi hareketleri makalede diğer Sufi hareketlerinden daha geniş olarak ele alınacaktır.Zira Sufizmi Batı'ya ilk tanıtan onlardır. Onlar, yayınları ve konferansları vasıtasıyla diğer Sufi hareketlerının Batı'da yayılmasına zemin hazırlamışlardır .
 

Anahtar Kelimeler


Batı Sufizmi, Sufi Hareketleri, Traditionalist School, Alternatif Terapi, tedavi ve psikoloji, Müzik.

 

Abstract

Sufism's popularity in the West is an issue known by everybody who is interested in it. It is certain that because of its tolerance of other religions and cultures, Sufism was welcomed among the Europeans who, through a variety of means, had had contact with it. This article intends to present a descriptive and representative historical overview of Western Sufism. It is also a probe in passing to understand the reasons why Western people are so interested in Sufism. The Western Shadhiliyya and the Chistiyya in the West will occupy much more space in this work than the rest of the Sufi movements in the West, because of their pioneering role as the first Sufi movements introduced to the West. They paved way for or formed the background to later Sufi movements and facilitated their popularity in the West via their publications and conferences.
 

Keywords

Western Sufism, Sufi Movements, Traditionalist School, Alternative Therapy, Healing and Psychology, Music.
 

Gelişmiş Arama

Hızlı Erişim

Sayaç

Dost Site

Kullanılabilir renk seçenekleri
AYDINLI WEB TASARIM --> İrtibat için: aaydinli@gmail.com

Site Yöneticisi: Halil İbrahim Şimşek

bilgi@tasavvufakademi.com